Prilikom podizanja savremenih voćarskih ili vinogradarskih zasada, jedna od veoma važnih agrotehničkih mera jeste duboko oranje zemljišta.
Rigolovanje zemljišta se izvodi vučenim plugom rigolerom koji radi na dubini 60-100 cm. Obično se za vuču ovih plugova koriste traktori guseničari. Plug za rigolovanje treba da bude opremljen kulturnom daskom koja prevrće plasticu za 120°, kako se plodno zemljište ne bi prebacivalo na dno brazde.
Cilj je da se površinski plodniji sloj zemljišta zajedno s mineralnim i organskim – melioracionim đubrivima, premesti dublje, tj. tamo gdje će se obrazovati i najveća masa korena budućih voćarskih ili vinogradarskih zasada.
Istovremeno, dublji, a ujedno manje plodan sloj zemljišta premešta se na površinu.
Rigolovanjem se rastresa zbijeni i nepropusni sloj zemljišta. Rastresanjem jednog tako moćnog sloja zemljišta stvaraju se povoljni uslovi za nesmetan porast i grananje mladog korena. Rigolovanje treba da se obavlja najmanje tri mjeseca pre sadnje (avgust mesec). Na taj način dovoljno je vremena za sleganje zemljišta. Ujedno, zemljište se usitni pod deistvom mrazeva, a prihvati i celokupnu količinu zimskih padavina.
Najbolje je ako se rigoluje cela površina zemljišta na kojoj će se saditi vinograd ili voćnjak. Tada se za ovaj proces koriste bulldozeri (170-220ks) i posebni plugovi, tzv. rigoleri (Nardi..)